איבוד שיער בגיל צעיר

האם זה אפשרי?

טריכוטילומניה ואלופציה אראטה הינן המחלות הנפוצות ביותר בילדים המובילות לאיבוד של שיער הראש, לרוב איבוד שיער במוקדים של  התקרחות. מנגד, התקרחות גנטית תורשתית (אנדרוג'נטיק אלופציה) הינה הסיבה העיקרית לאיבוד שיער במבוגרים. בשנים האחרונות, אנו עדים לתהליכים מואצים של התפתחות מינית מוקדמת בילדים אשר גורמת להם למקור נוסף של איבוד שיער שעד כה לא נצפה- איבוד שיער על רקע גנטי.

מחקרים בתחום

בהתקרחות גנטית ישנו טווח רחב  לגיל בו זה מתחיל - לרוב זה לאחר גיל ההתבגרות עבור גברים ונשים כאחד, כאשר הורמון הטסטוסטרון בגוף שהופך לנגזרת דהידרוטסטוסטרון- מחולל הנזק אשר גורם לתהליך ההתקרחות.

מחקר שנעשה בתחום בריאות השיער באיטליה, במחלקה הדרמטולוגית של אוניברסיטת בולוגנה, בחן ילדים בני 6 עד 10.  לכולם הייתה התפתחות פיזיולוגית גופנית תקינה, ובבחינת עור הקרקפת והשיער לכולם סימפטומים של מיניאטוריזציה (הדקקות השערה) והתרחבות השבילים- דהיינו התחלה של איבוד שיער גנטי.  הדיאגנוזה הקלינית בוצעה על ידי מבחן משיכה (pull test), וטריקוגרם שהיא הבדיקה המיקרוסקופית היעילה בתחום, כאשר לכולם במשפחה סיפור רקע של התקרחות תורשתית. לרוב טרום תקופת ההתבגרות אין זה סביר לראות התחלה של נסיגה תורשתית אילולא רמות הורמונליות של טסטוסטרון חריגות, אך לא כך היה המקרה כאן. במחקר נראתה נטייה גנטית חריפה יותר למחלה ובגיל צעיר כל כך.

מחקר שנעשה בפקולטה לרפואה במחלקה הדרמטולוגית של אוניברסיטת ניו-יורק על 57 ילדים, מתאר את הקושי בהתמודדות עם בעיה כזו לילדים ומשפחותיהם. כמו כן המאמר מתאר עד כמה מעט ידוע על שכיחות המחלה ומאפיינים קליניים מובהקים באוכלוסיות של ילדים. 57 ילדים נבחנו לאורך 12 שנים במחלקה לרפואת ילדים, גיל ממוצע בניסוי היה 14.8 שנים, עבור  83% מהילדים היה קשר תורשתי משפחתי מובהק.

למה זה קורה?

תקופת גיל הילדות ותחילת ההתבגרות זוהי תקופה מופלאה בה הגוף חשוף לשינויים רבים, הילדים מפתחים עצמאות וזהות עצמית. מנגד, בתקופה זו הם נאלצים להפוך מילדים לבוגרים בתהליך שמלווה בבלבול, לעיתים בכעס ובתסכול, וכולל שינויים דרמטיים נפשיים וגופניים. אצל בנות, מוקדם יותר מאשר אצל הבנים, גיל ההתבגרות מתחיל עם הופעת הוסת הראשונה ותחילת השינויים ההורמונליים בגוף. תקופת התפתחות זו היא קריטית לכל הגוף וגם לשיער, אשר אמנם מתחיל לצמוח באזורים שונים בגוף אך השינויים ההורמונליים יכולים להזיק לשורשיו וכתוצאה מכך להוביל לנשירת שיער או הדקקות השיער.

אז היכן טמון ההבדל? מה שונה היום מלפני 30 שנה? ההשפעות הסביבתיות ואורח החיים המודרני מובילים כיום להתבגרות מינית בגיל מוקדמת יותר: התזונה הפגומה, זיהום האוויר, התכשירים והטיפולים הכימיים וגם ובעיקר הסטרס ומתחים שמתחילים גם בגיל הזה. התוצאה של כל אלה בהינתן הרקע הגנטי המתאים והנטייה התורשתית, מובילים לכך שיותר ויותר ילדים כיום סובלים בגיל צעיר יחסית מנשירת שיער ואיבוד שיער גנטי הדרגתי. בעיות אלו, שהיו בעבר מנת חלקן של נשים מבוגרות כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעית, הופכות כיום לתופעה שכיחה למדי אצל ילדים מתבגרים.

 

על מה נמליץ?

1 . זיהוי מוקדם וטיפול ישיר ומקומי לזקיקי השיער ועור הקרקפת בשביל לטפל בבעיה, צריך לטפל במוקד הבעיה. הכוונה היא, חיזוק שורשי השיער וצמיחת השיער באזורים הגנטיים הבעייתיים. האמצעי: טיפולי קליניקה ושימוש בתכשירים יעילים לעידוד צמיחה ומניעת הרס הדרגתי של זקיקי השיער.

2 . יש  לשלול גורמי סיכון נוספים למשל- חשד לחוסר איזון הורמונלי המהווה הפרעה למנגנון זקיקי השיער ומוביל לאיבוד שיער גנטי. חשד לבעיות רפואיות נוספות כגון מחלות שונות, חוסר איזון בלוטת התריס, ועוד.

ספרות רפואית:

Androgenetic alopecia in children: report of 20 cases

  1. Tosti, M. Iorizzo , B.M. Piraccini

British Journal of Dermatology (Volume 152, Issue 3,  p 556–559, 2005)

 

Androgenetic alopecia in the paediatric population: a retrospective review of 57 patients

  1. E. Gonzalez, J. Cantatore-Francis , S. J. Orlow

British Journal of Dermatology (Volume 163, Issue 2,  p 378–385, 2010)

ויטמינים לשיער - מינרלים לשיער בריא
עור הקרקפת- טיפוח או בריאות?