הטריקולוגיה

השיטה המדעית הייחודית של “מעבדות הייר קליניק”

ללמוד. לעשות. להיות.

המושג טריקולוגיה (Trichology) פירושו "תורת השיער", והוא נוצר משתי מילים בשפה היוונית:
Trichos – שיער, Logia- תורה. 
תחום הטריקולוגיה הוא מדע של השיער והקרקפת, או בהרחבה: אבחון (דיאגנוזה) וטיפול בבעיות שיער וקרקפת. ככל שנעמיק ונלמד את תחום הטריקולוגיה, נבין כי השיער והקרקפת אינם מאפיין בודד או תוסף חיצוני מבודד של גוף האדם, אלא שניהם יחד וכל אחד מהם בנפרד משקפים את המצב של מערכות רבות הגורמות לאדם לתפקד. המשמעות היא שהשיער והקרקפת הינם תמונת ראי למצב הגופני הפנימי של האדם.

טריקולוג (Trichologist) הוא  אדם בעל הכשרה במדעי השיער והקרקפת ונחשב למומחה בטיפול בנשירת שיער. מקצוע זה קיים בעולם למעלה מ- 100 שנה, והוא תולדה של ידע מעמיק, ניסיון רב ומחקר מתמשך בנושאי השיער והקרקפת.

על מנת ללמוד את המורכבות של תפקוד הגוף ויחסי הגומלין ביו מערכות הגוף, על הטריקולוג ללמוד נושאים רבים כגון: אנטומיה ומערכות גוף, תזונה, פיזיולוגיה וכימיה של הגוף הן כמכלול והן בהתמקדות בתחום העור והשיער.
הבסיס והרקע של הטריקולוגיה מגיע מהמוסד הראשון לטריקולוגיה אשר נפתח באנגליה כבר בשנת 1902. ארגון הIAT -  ארגון הטריקולוגים הבינלאומי - נוסד בארה"ב בשנת 1974 כארגון ללא מטרות רווח הפועל במסגרת מחקרית באוניברסיטת קליפורניה. מטרתו העיקרית היא קידום הלימוד, המחקר והטיפול בשיער ובקרקפת בעת מחלה ובעת שגרה. הארגון החל לספק לימודים, הדרכות ואימונים מעשיים מקצועיים בתחום זה, תחת שרביטו של דויד סלינג'ר מייסד ומנהל הארגון, על מנת להכשיר טריקולוגים מקצועיים במדינות רבות בעולם. לימודים אלו מתקיימים כיום בארה"ב, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, דרום אפריקה, סינגפור, הודו ועוד, והטריקולוגים הרבים שהוכשרו בקורסים אלו מאיישים קליניקות לטיפול בבעיות שיער וקרקפת ברחבי העולם.

שתי שאלות מרכזיות שנשאלות הן: מה צריך לבצע הטריקולוג ומה עליו ללמוד כדי לעשות זאת בדרך מקצועית ויעילה? הטריקולוג מייעץ ומטפל באנשים עם מגוון בעיות שיער וקרקפת כמו: איבוד שיער, התקרחויות לסוגיהן, קשקשת, שמנוניות עור הקרקפת, שבירת שיער, נזק לשיער ועוד.

תקופת ההכשרה לקבלת תעודת טריקולוג מוסמך נעה בין שנתיים לארבע שנים, בהתאם לרקע של כל מועמד ובהתאם לרמת הידע ו/או ניסיון קודם שיש לו בתחום. במסגרת ההכשרה צובר הטריקולוג ידע בתחום בריאות השיער והקרקפת, נחשף למחקרים בתחום ולמגוון שיטות טיפול עדכניות ועובר הכשרה מעשית קלינית. סוג הטיפול אותו הוא מעניק למטופליו והתכשירים המקצועיים שבהם הוא משתמש נקבעים על פי בחירתו האישית ובהתאם לרמת הקליניקה בה הוא עובד.

האבחון המיקרוסקופי