חיי השערה

כיצד צומח שיער הראש? ממה הוא מורכב? מהו גודלו? וכמה זמן לוקח לו להתחדש? כל השאלות וכל התשובות.

כל שערות גופנו, אם הן צומחות על הקרקפת ואם על שאר חלקי הגוף, צומחות מתוך קפל ייחודי בעור, הנוצר עוד בתחילת חיי העובר. כל קפל נקרא זקיק שיער, ובתחתיתו מצויים התאים המייצרים את השערה.

בסך הכל מכוסה הגוף כולו בכ-5 מיליון שערות, חלקן אינו נראה לעין. מספר זקיקי השיער על הקרקפת נע בין 90,000 ל- 140,000, בצפיפות של בין 200 ל-300 שערות לסמ"ר באדם הבוגר.

לרוב, מספר זקיקי השיער קבוע מינקות ועד שיבה, אך קיימים הבדלים בתפקוד כל זקיק במהלך החיים.

כיצד היא בנויה?

כל שערה נחלקת לשני חלקים. גוף השערה, הוא החלק של הבולט מעל פני העור. למעשה, זהו החלק המת של השערה.

שורש השערה הוא החלק שנמצא בעומק העור, בתחתית הזקיק. בחלק זה ישנו אזור חי, המאפשר את צמיחת והתחדשות השערה.

שורש שערה בריא צריך להיות ארוך, כלומר שיתחיל לצמוח בעומק העור; עבה - פי 2.5 מקוטר גוף השערה; ומשוחרר מרעלים, שומנים או כל פסולת אחרת, שכן גוף השערה צומח וניזון דרך השורש.

חיי השערה

צמיחת השערה אינה רציפה, אלא מתנהלת בצורה מחזורית. בממוצע, שערה בריאה חיה וצומחת 4 שנים בממוצע, ואז נושרת ומוחלפת בשערה חדשה.

מחזור הצמיחה של השערה מורכב משלושה שלבים. שלב האנאגן (Anagen) הוא שלב הצמיחה של השערה. שיער הקרקפת נמצא בשלב זה בין 2 ל-6 שנים. אורך תקופת האנאגן הוא הגורם המשפיע ביותר על אורכה הסופי של השערה – ככל שתקופה זו ארוכה יותר, כך אורכו הסופי של השיער גדול יותר.

שלב הקאטאגן (Catagen) הוא השלב השני, שלב הנסיגה של השערה. שלב זה נמשך כשלושה שבועות, במהלכו מפסיקה צמיחת השערה.

השלב השלישי הוא שלב הטלוגן (Telogen), או שלב המנוחה של השערה. בשלב זה השערה עדיין נמצאת במקומה, אך אט אט היא נדחפת החוצה לפתח הזקיק, בשל צמיחת שערה חדשה.

שלב הטלוגן נמשך כשלושה חודשים. בסיומו תנשור השערה שבמנוחה, ובו-זמנית תצמח במקומה שערה חדשה.

כל שערה מתנהלת אחרת

לכל שערה מחזור חיים קבוע, אולם אין תאום בין מחזורי החיים של השערות השונות - כל שערה נמצאת במצב שונה, שאינו תלוי במצבן של השערות האחרות על הקרקפת.

במצב של שיער בריא, כ-85% מהשיער מצוי בשלב הצמיחה בכל עת, ועד 15% מהשיער נמצא בשלב המנוחה. השיער שבמנוחה מפוזר בצורה שווה על כל הקרקפת בין השיער הצומח, כך שלא מבחינים בנשירתו.

כאשר השערות בריאות, כולן צומחות מחדש, והן שוות במספר ובאיכות לשערות הקודמות.

האם זו נשירה טבעית?

הנשירה הטבעית משתנה מאדם לאדם: יש המאבדים 30 שערות ביום, וכאלה המאבדים 100 שערות ואף יותר בכל יום.
במטרה לדעת האם נשירת השיער הטבעית הפכה לתהליך של התקרחות, כדאי להגיע לאבחון מוקדם ככל האפשר. זאת משום שרק כאשר 35% מהשיער כבר נשר, ניתן לראות שהמצב אינו כשורה. בשלב כזה עשוי כבר להתחולל נזק בלתי הפיך לשיער, אותו לא ניתן יהיה לשנות.

למידע נוסף >> שיערות ומספרים
למידע נוסף >> נשירת שיער

סוגי שיער
שיער דליל אצל נשים