טריכוטלומניה -תלישת שיער

הערכה עצמית או דימוי עצמי הם מונחים בפסיכולוגיה המתארים את ההערכה הרגשית שיש לאדם כלפי עצמו, והם  מתבטאים בתפיסה של העצמי,  ברגשות ובהתנהגות.‏ כאשר הם חיוביים אנו חשים שמחה, בטחון עצמי וגאווה, כאשר הם ירודים או שליליים אנו חשים חוסר שביעות רצון, חוסר בטחון, פחד, חוסר אונים או ייאוש.
כאשר רגשות שליליים אלו הופכים להיות חלק מאתנו, הופכים להיות נורמה- עלולה להתעורר הפרעה נפשית המתבטאת בדפוס רגשי, התנהגותי או חשיבתי אשר יכולה להוביל למצוקה או לפגיעה משמעותית בחיינו.

השיער מסמל עוצמה, בריאות, נשיות, אפיון מיני ויופי. הרמוניה במראה החיצוני של גופנו תלווה בדרך כלל בהרגשת ביטחון פנימי וחיצוני חזק, ובתחושת ערך עצמי גבוה. לדוגמה: אישה בעלת שיער ארוך, גולש, חלק ושופע, תלך בראש מורם זקופה וגאה ותשדר ביטחון עצמי גבוה. כאשר ישנה בעיית שיער, ובמיוחד אצל נשים, יכול להיווצר מצב רגשי מתמשך של דימוי עצמי או הערכה עצמית נמוכים, ואנו רואים את אותם סימפטומים רגשיים שמלווים את המטופל. ביטחון עצמי ירוד הופך לכעס ועצב, בושה וחרדה מובילים להתכנסות נפשית, תסכול וחוסר אונים עלולים להוביל לדכאון.

טריכוטילומניה, או תלישת שיער בעצם, היא דוגמא לבעיית שיער הנגרמת מהפרעה נפשית-התנהגותית, בשונה מאדם הסובל מנשירת שיער כללית מסיבה זו או אחרת. לאדם הסובל מבעיה זו- דחף כפייתי בלתי נשלט שנבנה עד שעושה את מה שמרגיש שחייב לעשות, לתלוש את השיער מהראש! לעיתים עד כדי אובדן שיער ניכר לעין באופן המדמה נשירת שיער, לעיתים מדובר על שערות הריסים או שערות גוף. הבעיה יכולה להתחיל מגיל ההתבגרות אצל בנים או בנות במידה שווה, אולם לאחר מכן האחוזים נוטים יותר לכיוון נשים הסובלות מהפרעה זו.

למה זה קורה?
לחץ, דכאון, חרדה- הם רק חלק מהסיבות. לא כולם יכולים להתמודד עם הלחץ של לעמוד מול קהל, ויש כאלו שחווים קושי בתפקוד בסביבה חברתית או להתמודד עם הלחץ לפני מבחן. אנשים אלו מתקשים לעשות בקרה לרגשות שלהם והם חייבים לעשות משהו, לצערם זה מתבטא במשיכת השיער.
מחקרים שנעשו בנושא כיום מצאו כי מדובר בתופעה המונעת לרוב מלחץ נפשי אך בעלת קשר גנטי- הורמונלי  גם כן. לראיה, לאחר תהליך המשיכה נוצרת תגובה כימית של ריפיון וסיפוק, אך לאחר מכן תגובה רגשית של אשמה ואכזבה. בהמשך נוצר מעגל רגשי שמחמיר את הבעיה -כל עוד הבעיה לא מטופלת : כל שמושכים יותר שיער, ישנם אזורים חשופים יותר על פני הקרקפת הנראים לעין, לעיתים עד להתקרחות של ממש, דבר זה יוצר הגברה בתחושות הסלידה, ניכור וחוסר אונים ומוביל לתחושת התכנסות ודכאון מוגברים וכך הלאה.

כיצד ניתן לטפל?
טריכוטילומניה מונעת בעיקר מהלך רוח נפשי, ונתפסת כהפרעה התנהגותית. לכן, הטיפול האידיאלי לתופעה הוא טיפול פסיכולוגי המתמקד בשינוי הרגלים בו המטופל לומד לשלוט בדחפיו, ולומד להבין מה המניע שדוחף אותו לביצוע הפעולה. אפשרות נוספת לטיפול  היא טיפול פסיכיאטרי המבוסס על תרופות השייכות למשפחת התרופות של הפרעות כפייתיות. פתרון אסתטי אפשרי וניתן, ולעיתים גם בכדי ליצור שינוי התנהגותי.

הטריקולוג מוסמך לאבחון התופעה על ידי הבדיקה המיקרוסקופית,  ויכול להתאים פתרון לטיפול בחולי טריכוטלומניה, כאשר מתוקף תפקידו הינו מומחה ולאבחון וטיפול בבעיות השיער ועור הקרקפת על סוגיהן. על הטריקולוג כמו כן להכיר ולהיות מודע לקשר בין המצב הרגשי והשפעתו על בריאות השיער. כטריקולוג מוסמך לא די לבחון את השערה על ידי מיקרוסקופ, יש להסתכל על האדם כמכלול, ולתשאל אותו באמצעות שיחה על פרמטרים שונים בחייו, כל זאת על מנת לתת דיאגנוזה מדוייקת לבעיה ולהציע פתרון מותאם אישית לכל מטופל.

 

הייר קליניק

נשירה מפושטת