כשטריקולוגיה ורפואה נפגשים

שילוב הטריקולוגיה ורפואה קונבנציונלית לטיפול בבעיות השיער

תחום הטריקולוגיה הוא הידע של מדעי השיער, אבחון וטיפול בבעיות שיער וקרקפת.
אולם ככל שנעמיק ונלמד, נבין כי השיער והקרקפת אינם תוסף חיצוני מבודד של גוף האדם.
השיער ועור הקרקפת מושפעים ונפגעים מגורמים רבים, חלקם גורמים ישירים למנגנון צמיחת השיער וחלקם מערכתיים כהשפעה של מערכות הגוף. המשמעות היא שהשיער והקרקפת הינם תמונת ראי למצב הגופני הפנימי של האדם.
בעולם של רפואה מתפתחת ומתקדמת של מחקר ופיתוח, “מעבדות הייר קליניק ” שמה לה כמטרה להביא ללקוחותיה את מנגנוני האבחון ואמצעי הטיפול היעילים ביותר, ולפיכך כתוצאה חשוב לנו להתמקד ולטפל בצורה ישירה לחיזוק שורשי השיער ולעודד צמיחה לשיער חזק בריא ומלא. במקביל עלינו להבין מהם הגורמים המערכתיים הנוספים בגוף המשפיעים על השיער.

"אלמנטים מערכתיים רבים יכולים להוביל לנשירה או דילול- מחלות או תרופות, אנמיה, חוסר איזון של בלוטות הורמונליות, בעיה בבלוטת התריס, סטרס, חוסר ברזל, חסר ויטמין B12 ועוד...
הבעיה היא לרוב כי גם כאשר רופא המשפחה עולה על חסרים אלו ומתקן אותם, נשירת שיער ממשיכה, דבר הגורם לחוסר טיפול והרמת ידיים אצל הרופא המטפל ואצל המטופל" -לדבריה של ד"ר לורי לנדסברגר.
ד"ר לנדסברגר(MDׂ) הינה מומחית ברפואת משפחה ומשמשת כמנהלת רפואית למעבדות הייר קליניק:
"שיתוף הפעולה של הרפואה הקונבנציונלית עם עולם הטריקולוגיה הכרחי כי רופאי משפחה מתוסכלים.
כיום מתגברת ההבנה כי ניתן לטפל בבעיות של דילול שיער והתקרחות, אולם יש לעשות זאת בצורה חכמה ונכונה. טיפול בנשירה ללא סקירה רפואית השוללת בעיות או מחלות מערכתיות, יכול להאט את הטיפול לחיזוק שורשי השיער ולהפחית את התוצאה.
ההשפעות הרפואיות הן רבות ומגוונות, הגוף כל הזמן מושפע מדברים שונים ולכן חשוב לשלול בעיות חריגות המאטות את קצב הטיפול ולתת טיפול ישיר כנגד למנגנון צמיחת השיער".
שיתוף הפעולה הינו תוצאה ישירה של הגישה הטיפולית הרווחת כיום הן ברפואה והן בעולם הטריקולוגיה- הטיפול האינטגרטיבי: משתף ומערב דיסציפלינות טיפוליות שונות בבואנו לטפל בבעיה או מחלה מסוימת, עבור ולטובת המטופל. הטריקולוג הוא המומחה בתחום השיער ועור הקרקפת, ובשילוב רופא המטפל בגישה הטריקולוגית מתאפשר לנו לשלול הפרעות מערכתיות נוספות הידועות כמשפיעות על מנגנון צמיחת השיער, ולאפשר תוצאה מקסימלית עבור המטופלים .

כיצד זה מתבצע?

מעקב בריאות כללי, סקירה של מחלות או תרופות וביצוע בדיקות דם ספציפיות המותאמות למדע הטריקולוגיה. בדיקות הדם מתבצעות תוך הבנה של השוני בין גברים לנשים, ולנשים לפני או אחרי גיל המעבר- בהכרה בגורמים השונים העלולים להשפיע על הפרעות השיער, ותוך ידע ספרותי בתחום הטריקולוגיה המודד את ערכי תוצאות הבדיקות בסקאלה הספציפית לשיער.
הרופאה היועצת מבצעת פענוח בדיקת דם בגישה הטריקולוגית תוך התייחסות להשפעות הבעיות על שיער ומסכמת במידת הצורך בהמלצות בריאותיות, הפניות להמשך מעקב או בירור – למשל הפניה לתזונאי, רופא גסטרו, אנדוקרינולוג ואף פסיכיאטר בכדי לאפשר טיפול משלים ותומך לטובת השיער.
לעיתים גם המלצה לשינוי סוג של תרופה מסוימת, יכולה להיות המלצת זהב לשיפור תוצאת טיפולי השיער.

לסיכום:

1. מה זה רפואה אינטגרטיבית?
כיום כבר מבינים כי כל בעיה צריכה התייחסות הוליסטית רחבה גם על הגורם וגם על ההשפעות.
רפואה אינטגרטיבית היא הסתכלות רחבה ומערכתית על הבעיה ומה משפיע עליה והתאמת טיפול ספציפי ואישי.
2. למה חשוב לשלב גם רפואה קונבנציונלית בטיפולי חיזוק שורש השערה?
מטרת השילוב היא לבחון ראשית כי לא קיימת בעיה רפואית או מערכתית בגוף אשר יכולה להקטין או לפגוע בתוצאות הטיפול המקומי.
השיער הוא תמונת ראי למצב הגוף ויכול להיות מושפע מגורמים מקומיים ואף מערכתיים.
לדוגמא אנמיה חוסר בברזל ישפיע מערכתית על הגוף וגם על השיער. ועלול להפחית את התוצאה המתקבלת מטיפול לחיזוק שורשי השיער.
3. עד כמה רפואה אינטגרטיבית היא באמת חשובה?
בעיית שיער- מושפעת לעיתים מערכתית מהגוף ומצבו, וגם מושפעת מהסביבה והלייף סטייל.
טיפול אינטגרטיבי יאפשר השגת תוצאות טובות יותר עבור השיער.

4. מה החלק של הטריקולוג בטיפול בבעיית השיער?
הטריקולוג מבחינת מומחיות וידע הינו הסמכות העליונה , האוטוריטה -לאבחון מצב השיער ולהמלצה על טיפולים אשר יכולים לשפר ולהטיב עם השיער ועור הקרקפת.
5. מה תפקידו של הרופא בטיפול הטריקולוגי?
הרופא בגישה הטריקולוגית, יכול לבצע בדיקות דם ולבחון בעיות רפואיות מערכתיות אשר ידועות כמשפיעות על צמיחת השיער או עור הקרקפת, ולשלול גורמי הפרעה נוספים לפני תחילת הטיפול.

שיקום והבראת שיער - מה קורה לשיער לאחר טיפול בנשירה
טיפול אינטגרטיבי - טריקולוגיה ורפואת עור