טריקולוגיה

איזו הכשרה עובר הטריקולוג?
על מה מבוססת תורת הטריקולוגיה?
מהי בדיקה מיקרוסקופית של השיער (טריקוגרם)?
היכן וכיצד מתבצעת בדיקת הטריקוגרם?
איזו תוצאה מתקבלת מהבדיקה?
האם רק טריקולוג מבצע בדיקה מיקרוסקופית?
איזה סוג טיפול מציע הטריקולוג?
מדוע יש כל כך מעט טריקולוגים בארץ?
האם רופא עור הוא גם טריקולוג?

מהי טריקולוגיה?

מקורו של המושג טריקולוגיה (Trichology  ), שפירושו "תורת השיער", הוא בשפה היוונית:

Trichos = שיער

Logia = תורה

איזו הכשרה עובר הטריקולוג?

תקופת ההכשרה לקבלת תעודה של טריקולוג נעה בין שנתיים לארבע שנים, בהתאם לרקע של כל מועמד. במסגרת ההכשרה צובר הטריקולוג ידע בתחום בריאות השיער והקרקפת. בין הנושאים הנלמדים: מבנה עור הקרקפת והפיזיולוגיה שלו, המבנה הכימי של גוף השיער, השורש והזקיק, אילו גורמים מערכתיים משפיעים על השיער, האסתטיקה של השיער (חפיפה, תספורות, חמצון והחלקה, והשפעתם על בריאות העור והשיער), התקרחות ונשירת שיער, מחקרים בתחום וכמובן שיטות טיפול עדכניות.
סוג הטיפול והתכשירים המקצועיים שבהם נעזר הטריקולוג, נקבעים על פי בחירתו האישית. ברחבי העולם קיימות כמה מעבדות המספקות את התכשירים וההדרכה הנדרשת. הייר קליניק מתבססת על שיטת הטיפול והתכשירים של מעבדות פרינס בצרפת.

על מה מבוססת תורת הטריקולוגיה?

האבחון והטיפול הטריקולוגי מבוסס על כמה שלבים:
1. אבחון אינדיבידואלי של מצב השיער, שורשי השיער, מחזורי החיים של השיער ובריאות עור הקרקפת.
2. אפיון סוגי ההשפעות השליליות על מחזורי השיער.
3. מתן הסבר אישי ומפורט ללקוח על הממצאים.
4. ייעוץ, טיפול, מעקב ותמיכה לאורך זמן.

להרחבה: בדיקה מיקרוסקופית לנשים | בדיקה מיקרוסקופית לגברים

מהי בדיקה מיקרוסקופית של השיער (טריקוגרם)?
השיטה הוצגה לראשונה בשנת 1957 על ידי וון סקוט. הבדיקה מתחלקת לשניים:
1. בדיקת טריקוגרם  Trichogram
2. בדיקת פוטו-טריקוגרם  Photo-Trichogram

בדיקת הטריקוגרם מודדת את צפיפות השיער, עובי השיער, קצב מחזורי החיים של השיער, איכות ההתחדשות, כמות השיער בנשירה, מצב שורשי השיער וסביבת השיער (עור הקרקפת). הנתונים המתקבלים מהבדיקה מתורגמים לאחוזים ולסולם ערכים מוסכם, ומובאים ללקוח.

בדיקת הפוטו-טריקוגרם היא תיעוד מצולם של הטריקוגרם, שמתבצעת לצורך השוואה ומעקב.

היכן וכיצד מתבצעת בדיקת הטריקוגרם?

את בדיקת הטריקוגרם ניתן לבצע במרכז הייר קליניק. לצורך הבדיקה נעזר הטריקולוג במיקרוסקופ מקצועי, בעל רזולוציה גבוהה, המותאם לשיער ולעור הקרקפת. הבדיקה מתבצעת לאחר תחקיר ראשוני ובדיקה ויזואלית של השיער ועור הקרקפת, כאשר השיער נדרש להיות לא חפוף או שטוף לפרק זמן של לפחות 24 שעות.

לצורך הבדיקה נלקחת דגימת שיער באזור מוגדר ומסומן, ומונחת תחת המיקרוסקופ. לאחר מכן מתבצעים מיון, אפיון וספירה של שורשי השיער, וסדרה של תצלומי איכות וצפיפות השיער בארבע נקודות בקרקפת. לאחריה נערכת בדיקה השוואתית של צפיפות השיער ועובי השיער בין האזורים השונים.

איזו תוצאה מתקבלת מהבדיקה?

הנתונים המתקבלים מהבדיקה נוגעים לשורשי השיער (אחוז השורשים בשלב נשירה, אחוז השורשים בשלב צמיחה, עובי השורש, רמת ההתחלקות התאית, הפיגמנט, הנוזלים), השיער עצמו (דרגת הצפיפות על פי כל אזור, איכות צמיחה אחרונה, חסרים וזקיקים סגורים ומבנה השיער), ועור הקרקפת (מצב בריאות כללי, גמישות, לחות, דלקתיות, קשקשים, שומנים, חסימות בפתח הזקיק).

האם רק טריקולוג מבצע בדיקה מיקרוסקופית? לא, גם רופא שעבר הכשרה מתאימה יכול לבצע את הבדיקה.

איזה סוג טיפול מציע הטריקולוג?

כל טריקולוג פועל על פי הבנתו והכשרתו המקצועית, ועל פי שיטת העבודה במעבדה אליה הוא שייך. הייר קליניק עובדת באופן בלעדי עם מעבדות פרינס בצרפת.

מטרת הטיפול של הטריקולוג בהייר קליניק היא לאזן את מחזורי החיים של השיער באמצעות טיפול המכוון ישירות אל השורשים. הטיפול הוא חיצוני ומתבצע על גבי השיער ועור הקרקפת, בעזרת פורמולות מתאימות.

התכשירים שבהם משתמשים הטריקולוגים מוגדרים במשרד הבריאות כחומרים ביו-קוסמטיים לטיפוח השיער ועור הקרקפת. הם מורכבים משמנים צמחיים, תמיסות ביולוגיות מעולם הצומח, חלבונים, חומצות אמינו ואצות ים.

צוות מטפלים במרכז ירכיב על פי הנתונים האישיים של כל לקוח את מסלול הטיפולים הנכון, שיכלול גם טיפולי "עומק". כמו כן, יוצע ללקוח טיפול מקצועי ביתי בשמפו, תמיסות, שמנים וחומרי טיפוח מיוחדים.

לטיפול אין תופעות לוואי.

מדוע יש כל כך מעט טריקולוגים בארץ?

אכן ישנם מעט טריקולוגים בארץ, אך מספרם הולך וגדל מיום ליום. נציג הייר קליניק, שהתמחה בתחום בצרפת, היה זה שהביא את הבשורה לארץ לפני 10 שנים, ומאז הספיק להכשיר מומחים בתחום בארץ ובחו"ל.

כמו כן, ישנן תוכניות לפתוח קורס ראשון מסוגו בארץ לטריקולוגיה מתקדמת. למידע נוסף: לימודי טריקולוגיה.

האם רופא עור הוא גם טריקולוג?

עד כמה שידוע לנו, לא. במקרים מסוימים, טריקולוג ורופא עור עשויים לשתף פעולה. לקריאה נוספת: רופא שיער.

 

השפעות וגורמים לנשירה אצל נשים
עור הקרקפת